Z Tribalwars Wiki PL
Skocz do: nawigacja, szukaj

W związku ze specjalnym, grudniowym wydaniem Wiki na tapetę wzięliśmy Koordynatora Projektu - Whistleblower. Jak postrzega Wiki, jak ją ocenia oraz o planach na rozwój projektu przeczytacie w niniejszym wywiadzie. Zapraszamy do czytania :)

[Redakcja]: Co się skłoniło do zostania Wikistą ?

[Whistleblower]: Kiedy doszedłem do Teamu, zostałem Moderatorem na Forum Ogólnym. Jednakże, chciałem w większym stopniu zaangażować się w rozwój projektu Plemion, dlatego zacząłem myśleć o Wiki. W tamtym czasie ta część przedsięwzięcia praktycznie nie istniała, nie było zespołu Wikistów, zaś na portal pełen był nieaktualnych informacji i niedomówień. Miałem ambitną chęć odkurzenia tego całego bałaganu, posprzątania i reaktywacji całości, gdyż widziałem w niej potencjał. Odbyłem kilka rozmów z Adą, Opiekunką Projektu, którą wszyscy znamy pod nickiem MainSin, przedstawiłem swoją wizję dotyczącą rozwoju “helpa” i udało mi się dostać tę fuchę. ;)

[R]: Czy trudno jest zostać Wikistą ? Czym wg Ciebie powinien się charakteryzować Wikista?

[W]: Wszystko zależy od chęci i umiejętności samego zainteresowanego. Proces rekrutacji nie różni się wiele od tego przeprowadzanego na pozycję Moderatora lub Operatora Gry. Kluczem jest ciekawe, nieszablonowe ( choć trochę :) ) podanie, w którym chętny powinien maksymalnie siebie zareklamować. Wikista musi, ale po prostu musi, bardzo dobrze operować językiem polskim - zero błędów ortograficznych, łatwość przelewania swoich myśli na papier to absolutne minimum. Nic się nie dzieje, jeśli nie zna i nie pracował wcześniej ze skryptem MediaWiki - jest to rzecz, której podstawy mogę przekazać na szkoleniu, lecz niestety języka polskiego już nie nauczę.

[R]: Czym jest Wiki? – przybliż jej zadania.

[W]: Wiki, na co wskazuje także nazwa portalu: [help.plemiona.pl], to docelowo pomoc dla najświeższych graczy Plemion, którzy mogą przeczytać tutaj wiele wskazówek dotyczących efektywnej gry, opisów poszczególnych jej funkcji czy po prostu przewodników mających za zadanie wprowadzić taką osobę w świat Plemion. Jednakże także i ci bardziej doświadczeni powinni znaleźć coś dla siebie - z tego powodu uaktualniamy nasze zasoby o różne kruczki jak czas aktywacji na światach odznaczeń dziennych lub sposoby naliczania różnych rankingów.

[R]: Jaka jest Twoja rola, czym się zajmujesz jako Koordynator Wiki ?

[W]: Jako Koordynator Wiki opiekuję się Zespołem Wikistów, pilnuję, by za bardzo się nie obijali i zawsze mieli, co robić ;) Czuwam także nad prawidłowym funkcjonowaniem portalu, eliminuję obecne na nim błędy (tak, jesteśmy tylko ludźmi).

[R]: Co chciałbyś zmienić, poprawić w projekcie?

[W]: Jestem bardzo zadowolony ze sposobu funkcjonowania Wiki na ten moment. Rozwijamy się, trafiamy do coraz większej grupy odbiorców. W tej chwili istotne dla mnie jest poprawienie najnowszej części projektu, jaką jest “Miesięcznik Wiki”. Przyjemne byłoby zwiększenie ilości publikowanych materiałów, ale wszystko zmierza w dobrym kierunku, więc mogę spać spokojnie ;)

[R]: Czy jesteś zadowolony z projektu i jak według Ciebie powinna wyglądać „Wiki przyszłości”?

[W]: Część odpowiedzi na to pytanie zawarłem parę zdań wyżej. Wiki działa prawidłowo, tworzymy zgrany zespół, w którym panuje miła atmosfera. Wszyscy wywiązują się ze swoich obowiązków bez zarzutu i utrzymanie takiego stanu rzeczy jest priorytetem na przyszłość. Wiki przyszłości to dla mnie jeszcze większy kontakt z graczami - coś podobnego do prowadzonego w przeszłości Kuriera Plemion, który z różnych powodów niestety już nie istnieje, nad czym boleję - ja oraz kilka osób z zespołu to osoby uczestniczące również i tamtym projekcie. Oczywiście zamysł jest trochę inny, także realizacja przebiega na odmiennej płaszczyźnie, lecz idea pozostaje bez zmian.

[R]: Opowiedz jak wyglądała wiki, zanim zostałeś jej szefem.

[W]: Misją Wiki jest wspomaganie początkujących graczy, ale nic złego się nie stanie, jeśli także i sami grający będą się wzajemnie edukować - to przecież po części również tworzy niepowtarzalną atmosferę gry.

[R]: Czy chciałbyś dodać coś od siebie na zakończenie? O coś zaapelować do graczy ?

[W]: O co apeluję? Nie bądźmy okrutni dla “najświeższego narybku” - wiem, że po tych słowach dla niektórych świat się zawali, ale musimy podjąć się tego kroku: CZARODZIEJ nie istnieje!