Przewodniki

Z Tribalwars Wiki PL
Przejdź do nawigacji

Pierwsze kroki

Na początku potrzebujesz przede wszystkim surowców. Drwale rąbią drewno, w cegielni wydobywa się glinę i produkuje cegłę, a w hucie żelazo. Im bardziej rozbudujesz te budynki, tym więcej będzie produkowane. Na początku zaleca się właśnie rozbudowanie produkcji surowców.

Wioska w Plemionach

Oprócz produkcji surowców powinieneś też zabezpieczyć się przed napadami innych graczy. W czasie jednego napadu mogą oni przejąć wyprodukowane w pocie czoła surowce. Dlatego powinieneś jakoś temu zapobiec. Jedną z możliwości stanowi schowek. Im większy poziom rozbudowania, tym więcej surowców można ukryć przed napastnikami. Powinieneś skorzystać z tej możliwości, jeżeli w twojej okolicy są sami mocni gracze. Oprócz tego powinieneś rozbudować mur. W początkowym stadium wystarczy już kilka poziomów, by przysporzyć agresorowi sporych szkód.

Po rozbudowaniu produkcji możesz szkolić jednostki oraz rozwinąć handel. W koszarach (wymagany jest poziom ratusza 3) możesz szkolić pikinierów. Wprawdzie nie są oni przeznaczeni do napadów, jednakże dają oni możliwość rabowania surowców słabszym graczom.

Jeżeli ktoś woli skupić się na handlu, powinien w tym celu rozbudować rynek (wymagany jest ratusz na poziomie 3 oraz spichlerz na poziomie 2). Na rynku możesz obserwować propozycje wymiany surowców twoich sąsiadów, a ty z kolei możesz pozbyć się nadmiaru surowców. Naturalnie możesz też sam składać propozycje wymiany surowców. Pamiętaj jednakże, że posiadając rynek na poziomie 1, dysponujesz tylko jednym kupcem.

Poza tym powinieneś się ubiegać o członkostwo w plemieniu. W grupie łatwiej się obronić oraz wymieniać surowce. Dodatkowo możesz poznać tu mnóstwo miłych osób...

Późny start

Jeżeli dołączyłeś do jakiegoś świata w późniejszej fazie gry, powinieneś dostosować strategię do tej sytuacji. Naturalnie dalej jest ważne, by przykładać się do produkcji surowców, by przyspieszyć rozbudowę wioski. Równie ważne jest, byś zabezpieczył się przed wrogim plądrowaniem surowców. W tym celu rozbuduj mur oraz schowek a także wyszkól kilka jednostek. Rozsądna rozmowa z sąsiadami może również zaowocować we współpracy. Jeżeli zdołałeś się wzmocnić sam możesz zacząć najazdy na innych.

Topornik

Teraz pora na przedstawienie największej różnicy w stosunku do normalnej rozbudowy, którą znasz: Nie popełnij tego błędu i nie stawiaj wszystkiego na jedną kartę: na wytworzenie szlachcica. Może wydaje się to logiczne, ponieważ chcesz mieć więcej wiosek, by dorównać innym. Może to być jednak duży błąd, ponieważ mocni gracze starają się podbijać wioski w swoim sektorze, by zagwarantować sobie dobrą pozycję w stosunku do innych graczy. Jeżeli przeznaczysz surowce tylko na budynki oraz szkolenie ofensywy, staniesz się łatwym łupem dla takich graczy! Będą mieli możliwość przejęcia wioski tanim kosztem. Po napadzie takich graczy jest już z reguły za późno.

Jedyna strategia, która może zapobiec takiemu scenariuszowi, to szkolenie defensywy, która składa się z wielu mieczy oraz pikinierów (a także, na niektórych światach - łuczników). Nie możesz stać się atrakcyjnym łupem dla tych dużych graczy. Jeżeli poniosą spore straty podczas ataku na twoją wioskę, przypuszczalnie zostawią cię w spokoju. Tutaj pomoże ci też morale. Wojska agresora mogą stracić nawet do 70% siły ataku!

Faza rozbudowania bezpiecznej bazy wojskowej kosztuje wprawdzie mnóstwo czasu, ale przynosi też mnóstwo korzyści, ponieważ wojska obronne są cały czas w gotowości. Jeżeli już posiadasz solidną armię defensywną, składającą się z minimum 1200 pików oraz 1200 mieczy, możesz rozpocząć przygotowania do wytworzenia szlachcica oraz szkolenia wojsk ofensywnych.

Będziesz mógł rozpoznać po otaczających cię wioskach, że się opłacało...

Handel

Handel Wolny

Wolne przesyłanie surowców jest aktywne, jeżeli przesyłasz surowce do innych graczy, bądź w obrębie własnych wiosek. Czas, od którego to jest możliwe zależy od czasu twojego startu na danym świecie.

Handelwolny.PNG

Kupiec jest w stanie przenieść maksymalnie 1000 surowców drewna, gliny czy żelaza. Czy jest to 100 drewna, 400 żelaza i 500 drewna, czy też 900 gliny i 100 żelaza, nie gra to żadnej roli.

Jeżeli wybudujesz rynek na wyższy poziom, wzrośnie liczba kupców, co przyczynia się do wzrostu ilości surowców, które można przetransportować.

Jeżeli chcesz wymienić surowce z kimś, kogo nie znasz, lepiej skorzystaj na rynku z możliwości wymiany ofert, ponieważ tam masz pewność, że te surowce na pewno otrzymasz.

Handel Zamienny

Czasami zdarza się, iż w Twoim spichlerzu brakuje miejsca do przechowania jednego z surowców, lub po prostu potrzebujesz większą ilość innego. Z pomocą przychodzi wtedy handel wymienny.

Oferty.PNG

Na Rynku znajdziesz oferty innych graczy, które łatwo posortujesz wg. różnych kryteriów, np. czas transportu czy atrakcyjność oferty. Jedyne co potrzebujesz aby przyjąć ofertę to odpowiednia liczba kupców oraz wystarczająca ilość surowca na zamianę.

Dzięki zakładce Własne Propozycje możesz wystawić swoje oferty, które będą widoczne dla reszty graczy.