Z Tribalwars Wiki PL
Wersja z dnia 20:08, 3 lis 2015 autorstwa Gepardieu (dyskusja | edycje) (Po jakim czasie usuwane są raporty / wiadomości / pozostałe logi ?)

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Spis treści

PLEMIĘ

Otrzymałem zaproszenie do plemienia. Jak mogę przyjąć/odrzucić zaproszenie?

Klikasz w zakładkę "Plemię", na samym dole masz "Zaproszenia". Następnie wybierasz plemię, do którego chcesz dołączyć, a gdy się zdecydujesz klikasz na "Przyjmij", lub "Odrzuć".

Jak założyć plemię?

Gdy jesteś zalogowany w grze, w panelu u góry ekranu masz zakładkę „Plemię”. Tam wpisujesz nazwę plemienia, oraz skrót, a następnie klikasz na przycisk "Utwórz".

Chcę zaprosić znajomego do plemienia. Jak to zrobić?

Musisz mieć odpowiednie prawa nadane przez założyciela lub administratora plemienia. Jeśli już je masz wchodzisz w „Plemię”, klikasz na "Zaproszenia", a następnie wpisujesz Nick. Istnieje druga opcja zapraszania - wchodzisz na mapę, klikasz na wioskę (nie może być opuszczona) następnie na imię gracza i "Zaproś do plemienia".

Jak anulować zaproszenie do plemienia?

Wchodzisz w zakładkę "Zaproszenia", następnie klikasz na "Cofnij" przy nicku gracza.

Inne plemiona mają godło. Jak je wstawić?

Jeżeli posiadasz konto Premium wchodzisz w „Plemię”, a następnie we „Właściwości” i klikasz w „Przeglądaj”. Jeśli sam nie posiadasz Konta Premium, a ktoś w twoim plemieniu je ma, możesz mianować go administratorem i poprosić, by wstawił dane godło.

Jak nadać sobie i innym członkom plemienia rangi?

Wchodzisz w listę członków plemienia i przy nazwie gracza masz białe kółeczko. Klikasz na kółeczko i następnie w (wybierz akcję…) „prawa i tytuły”. Gdy klikniesz „OK” otworzy Ci się nowa strona, zjeżdżasz na dół i masz „Tytuł w plemieniu” obok tego jest tabelka, w której wpisujesz rangę dla danego gracza i klikasz „OK”.

Nadałem komuś rangę, lecz gracze spoza plemienia jej nie widzą. Czemu tak jest?

Gdy nadawałeś rangę danemu graczowi musiałeś odznaczyć „Tytuł widoczny na zewnątrz”. Nadaj jeszcze raz temu graczowi tytuł i zaznacz, aby było widoczne wszystkim spoza plemienia.

Jak nadać konkretne prawa danej osobie?

Robisz to tak jak nadajesz tytuł, lecz np. przy konkretnych funkcjach zaznaczasz kwadracik i na dole naciskasz OK.

Chcę wyrzucić gracza z plemienia. Jak to zrobić?

Robisz to podobnie jak nadanie tytułu czy funkcji danej osobie, ale na dole, gdy dajesz „wybierz akcję” klikasz na wyrzuć.

Jak zmienić wewnętrzny opis plemienia?

Wchodzisz w „Plemię” i automatycznie jesteś w przeglądzie. Pod tekstem wewnętrznym masz „Opracuj” - klikasz i piszesz. Tylko administratorzy oraz założyciele plemienia mogą zmieniać ten tekst.

Jak zmienić tekst zewnętrzny tzw. opis plemienia?

Gdy jesteś w zakładce „Plemię” na końcu masz „Właściwości”. Pod tekstem klikasz na "Opracuj", dodajesz opis, a następnie zatwierdzasz. Tylko założyciele i administratorzy oraz dyplomaci mogą zmieniać ten tekst.

Nie podoba mi się plemię, w którym jestem. Jak je opuścić?

Gdy jesteś w przeglądzie plemienia nad tekstem wewnętrznym klikasz na "Opuść plemię"

Jak rozwiązać plemię?

Zakładka „Plemię”, następnie "Właściwości" i po lewej stronie masz "Rozwiąż plemię".

Chce stworzyć nowe działy na forum plemiennym. Jak to zrobić?

Najpierw musisz być założycielem, administratorem, moderatorem forum plemienia. Jeśli jesteś kimś z wyżej wymienionych, wchodzisz na forum plemienia i na dole masz „Opracuj forum”.

Chcę zawrzeć sojusz/pakt o nieagresji z innym plemieniem. Jak mam to zrobić?

Wystarczy, że porozmawiasz z dyplomatą/założycielem innego plemienia, a on zgodzi się na sojusz/pakt.Jeśli zawarłeś z kimś sojusz lub pakt o nieagresji możesz odznaczyć go kolorami na mapie wpisując nazwę plemienia i wybraną pozycję.

Zawarłem sojusz/pakt i chce, aby wioski sojusznika były innego koloru na mapie.

Klikasz w zakładkę „Plemię”, następnie „Dyplomacja” i na dole masz dwa okienka. W jednym okienku wpisujesz skrót danego plemienia, a w drugim wybierasz Sprzymierzeńcy/Pakt o nieagresji/Wróg.

Gdy dołączyłem do innego plemienia dostałem wiadomość powitalną. Jak mogę stworzyć taką wiadomość?

Zakładka „Plemię”, następnie „Powitanie” wpisujesz w białym polu tekst, jaki ma być wysyłany automatycznie do każdej osoby, która dołączy do plemienia. Gdy już napiszesz klikasz na „Zmień”.

Jak wysłać wiadomość grupową?

Aby wysłać wiadomość grupową dla członków plemienia trzeba posiadać odpowiednie prawa. Gdy już takie prawa posiadamy wchodzimy w "Wiadomości", tam klikamy na napis "Nowa wiadomość". Jako odbiorcę naszej wiadomości wybieramy "Plemię", następnie wybieramy do których członków plemienia ta wiadomość ma dotrzeć.

WOJSKO

Jak wysłać atak/pomoc ?

Istnieją dwa sposoby

 • Wchodzisz na plac i wpisujesz liczbę danych jednostek, które chcesz posłać. Następnie w dwóch tabelkach o białym tle wpisujesz współrzędne (xxx|yyy), po wykonaniu tej czynności wybierasz Napad lub Pomoc.
 • Wchodzisz na mapę następnie klikasz na wioskę, do której chcesz posłać wojsko i klikasz „Wyślij wojska”. Wyświetli Ci się plac, w którym wpisujesz liczby jednostek, jakie chcesz posłać i klikasz Napad bądź Pomoc.

Wysłałem atak w złe miejsce i chciałbym zawrócić wojsko. Czy jest to możliwe? I jak mam to zrobić ?

Jest to możliwe. Jednak atak może być przerwany do 10 minut od wysłania. Jeśli chcesz cofnąć wojsko wchodzisz w plac i na dole masz "Ruchy wojska", a przy danym ataku po prawej stronie masz "Przerwij". Wojsko nie wróci od razu, ponieważ przebyło pewien dystans, więc nawet jeśli to było 10 sekund musisz odczekać ten czas.

Mój atak jest opóźniony. Co robić? Czy bitwa się rozegrała ?

Musisz cierpliwie czekać. Opóźnienia występują z powodu przeciążenia serwera. Bitwa została już rozegrana, lecz raport otrzymasz, gdy opóźnienie się skończy.

Jak mogę zobaczyć, że jestem atakowany?

W prawym górnym rogu, obok ilości miejsca w zagrodzie pojawi się symbol dwóch skrzyżowanych mieczy i liczba ataków w nawiasie.

Otrzymałem/wysłałem wsparcie i chcę je cofnąć. Jak mam to zrobić?

Wchodzisz na Plac, następnie w Wojsko (znajdziesz je w panelu Placu, po lewo) i klikasz Odwołaj (tu masz możliwość wybrania jednostek, które odwołujesz) lub Wszystkie.

Jestem atakowany i nie mam, co zrobić z surowcami. Czy jeśli wystawie je na rynku to agresor mi ich nie zabierze?

Surowce na rynku są widziane przez agresora i mogą zostać zrabowane. Jedynie schowek może przechować surowce, których agresor nie widzi i nie może ich splądrować.

Posłałem x pikinierów do wioski, w której nie ma wojska, lecz większość zginęła. Czemu tak się stało?

Pikinierzy mają słabą siłę ataku. Odpowiedzialne za zginięcie pikinierów może być kilka rzeczy:

 • Morale
 • Bonus nocny
 • Mur obronny
 • Ludzie z wioski.

Chcę zniszczyć w innej wiosce budynek katapultami. Jak wybrać budynek do zniszczenia?

Gdy posyłamy wojsko do ataku wraz z katapultami, mamy możliwość wyboru budynku do zniszczenia.

Bardzo chciałbym zniszczyć sąsiadowi schowek, lecz nie ma go na liście budynków. Czy mogę go zniszczyć?

Schowka nie można zniszczyć.

Czy taranom wydaje się polecenie do zniszczenia muru jak katapultom?

Tarany mogą niszczyć tylko mur i atakują go domyślnie.

Jestem atakowany szlachcicem przez gracza x. Gdy jego wojsko wracało do wioski zniszczyłem mu pałac katapultami. Czy szlachcic mu zginął i czy może dalej mnie nim atakować?

Szlachcic żyje i może Cię nim atakować.

Mam zbadanych zwiadowców na 3 poziom, lecz pokazali mi tylko stan surowców przeciwnika. Czemu tak się stało?

Jeżeli obrońca ma dwa razy więcej zwiadowców niż agresor, to szansa na powrót zwiadowców wynosi około 50 %. Niestety w takim wypadku przeżyje niewielu zwiadowców. Jeżeli agresor i obrońca mają tyle samo zwiadowców, to szansa na przeżycie wynosi około 100%, a około dwie trzecie zwiadowców agresora powróci żywe. Obrońca może stracić swoich zwiadowców.

Jeżeli tylko jeden zwiadowca powróci żywy, może on przesłać raport szpiegowski o wielkości wojsk przeciwnika. Tę informację otrzyma się również w czasie napadów na wrogie wioski, jeżeli siła napadu stanowi minimum połowę siły obrony.

Jeżeli przeżyje 50% zwiadowców i są one zbadane na poziomie 1, otrzyma się raport o wielkości zasobów surowców przeciwnika. Jeżeli przeżyje 70% zwiadowców i są one zbadane na poziomie 2, otrzyma się informacje o budynkach przeciwnika i ich stopniu rozbudowy. Jeżeli przeżyje 90% zwiadowców i są one zbadane na poziomie 3, otrzyma się wiadomości o wojskach z napadniętej wioski, które poza nią stacjonowały."


Zaatakowałem gracza x i przegrałem, pomimo iż moje wojsko w symulatorze wykazało, że da sobie radę.

Może to być przyczyna pięciu rzeczy:

 • Bonus nocny
 • Morale
 • Szczęście (pech) dla agresora.
 • Wysoki poziom muru obrońcy.
 • Obrońca miał zbadane jednostki na wyższym poziomie.

Czy morale liczą się od punktów wioski, z której atakuję?

Nie, morale liczy się w zależności od stosunku ogólnej liczby punktów agresora i obrońcy, nie od punktów poszczególnych wiosek.

Jak przejąć inną wioskę?

By przejąć inna wioskę trzeba posiadać pałac, w którym rekrutujemy szlachcica i wysyłamy go na wioskę, którą chcemy przejąć. Szlachcic zbija od 20 do 35 poparcia. Wioska ma domyślnie 100 poparcia, które po ataku regeneruje się co określony czas, w zależności od prędkości świata. Na światach o prędkości 1 jest to 1 punkt na godzinę. Wioska stanie się nasza gdy poparcie spadnie do 0 lub niżej.

FORUM

Jak zarejestrować się na forum?

Aby zarejestrować się na forum należy kliknąć w słowa "rejestrując się":

Forum1.jpg

a następnie wypełnić dane:

Rejestracja na forum.jpg

Tu możesz się zarejestrować na Forum. By uniemożliwić innym osobom podszywanie się, podaj proszę:nick i hasło z gry.

Nick na forum jest taki sam jak nick w grze. Jednak z powodów bezpieczeństwa powinieneś dla konta na forum wybrać inne hasło niż masz w grze. UWAGA! Jeśli masz problem z rejestracją konta na forum, a masz w nicku polskie znaki, to zgłoś się po pomoc do Administracji.

Po wpisaniu danych klikamy na „zamelduj” i zostaje utworzone konto na forum. Teraz wystarczy się tylko zalogować używając nicka i hasła na stronie głównej forum.

Nie mogę się zarejestrować na forum. Co mam robić?

Proszę zgłosić problem poprzez zakładkę Pytanie do Administracji.

Co oznacza opcja „Pamiętaj moje logowanie”?

Zaznaczając ten kwadracik przy nazwie użytkownika nie będziesz musiał za każdym razem wpisywać swojego loginu i hasła by się zalogować. Wchodząc na forum zostaniesz zalogowany automatycznie.

Gdzie mogę zmienić swój profil?

Wchodzisz w zakładkę „Panel użytkownika” i wybierasz opcję „edytuj profil”. Tutaj możesz dokonywać zmian w obrębie swojego adresu mailowego i hasła, komunikatorów internetowych, daty swoich urodzin oraz w ramach dodatkowych informacji o sobie takich jak swoje miejsce zamieszkania, wykonywane zajęcie, zainteresowania, płeć, plemiona, w których jesteś i światy, na których grasz.

Gdzie mogę znaleźć informacje na temat profilu danego użytkownika?

Pierwszy sposób: Klikasz na zakładkę „Lista użytkowników”. Pojawi się lista aktualnych użytkowników forum uporządkowanych alfabetycznie. W celu wyszukania interesującego Ciebie usera rozwijasz zakładkę „Szukaj użytkowników” i wpisujesz w okienku nick.

Forum2.jpg

Następnie klikasz na dany nick i ukazuje Ci się profil danego użytkownika. Drugi sposób: Możesz równie dobrze kliknąć na nick danego użytkownika przy napisanym przez niego poście. Wybierasz wtedy opcję „Zobacz publiczny profil” i zostajesz przeniesiony do tego profilu.

Forum3.jpg

Co oznacza opcja “zaawansowane szukanie użytkowników”?

Oznacza to, że możesz poszukać użytkowników nie tylko po nicku, ale też według wybranego przez siebie kryterium, na przykład według miejsca zamieszkania. Wchodzisz w listę użytkowników, wybierasz zaawansowane szukanie, wpisujesz w polu lokalizacja (miejsce zamieszkania) przykładowo Poznań i klikasz „szukaj teraz”. Wyświetlą Ci się wszystkie osoby, które w swoim profilu mają wpisane, że mieszkają w Poznaniu.

Co oznacza skrót: PM?

PM – private message – to prywatna wiadomość, którą możesz wysłać każdemu użytkownikowi forum.

Jak mogę wysłać PM?

Wchodzisz w profil interesującego Cię użytkownika i wybierasz opcję „Wyślij prywatną wiadomość do użytkownika NICK” bądź też klikasz nick użytkownika przy napisanym przez niego poście i wybierasz opcję prywatnej wiadomości:

Forum3.jpg

Jak dodać obrazek do podpisu?

Wchodzisz w „Panel Użytkownika” -> edytuj podpis. Jeśli masz zapisany obrazek na komputerze klikasz „przeglądaj” wybierasz plik z obrazkiem i akceptujesz klikając na „zapisz podpis”. Jeśli chcesz zobaczyć, jak będzie wyglądał Twój podpis wybierasz „podgląd podpisu”-> 1. Drugim sposobem jest wpisanie adresu do obrazka będącego w sieci -> 2. Trzecim sposobem jest wrzucenie obrazka na serwer, na przykład [www.imageshack.us] (zobacz również Poradnik: Jak zrobić screenshot’a) i wpisanie linku do obrazka między (bez gwiazdek) w oknie „edytuj podpis” -> 3.

Forum4.jpg

Dlaczego nie chce mi się wyświetlić obrazek w podpisie?

Przyczyny mogą być różne: - Twój obrazek może mieć za duże rozmiary (maksymalną wielkość masz podaną w zakładce „Edytuj podpis”) - podałeś nieprawidłowy link do obrazka (częstym błędem jest podawanie linku do strony, na jakiej znajduje się obrazek z rozszerzeniem html niż linku do samego obrazka z rozszerzeniem JPG) - użyłeś nieprawidłowego kodu (przypominam raz jeszcze: [img*]link do obrazka[/img*] – bez gwiadek)

Jak dodać avatar?

Analogicznie jak z obrazkiem w podpisie (patrz punkt 9): wybierasz panel użytkownika -> edytuj awatar i klikasz „Przeglądaj”, jeśli chcesz dodać awatar zapisany na dysku bądź wpisujesz adres do obrazka będącego w sieci.

Dlaczego nie mogę dodać avatara do swojego profilu?

Analogicznie jak w przypadku obrazka w podpisie. Twój awatar może mieć za duże rozmiary bądź też podałeś nieprawidłowy link do obrazka (maksymalną wielkość masz podaną w zakładce „edytuj avatar”).

Napisałem post i chciałbym coś w nim zmienić. Czy jest taka możliwość?

Jak najbardziej. Służy do tego opcja „edytuj” w prawym górnym rogu Twojego postu. Kiedy na nią klikniesz będziesz mógł dokonać zmian w napisanym wcześniej poście i ponownie zatwierdzić odpowiedź lub nowy wątek.

Chciałbym zacytować komentarz użytkownika, który wypowiadał się parę postów przede mną. Jak to zrobić?

Służy do tego opcja „cytuj” widoczna w prawym górnym rogu każdego postu. Klikasz na tę opcję w poście, który chcesz cytować i otwiera Ci się okno z zacytowaną wypowiedzią, w którym piszesz własny komentarz. Jeśli ktoś woli, może cytować sposobem zwanym przeze mnie roboczym  Kopiuję wypowiedź interesującego mnie użytkownika (zaznaczam myszką i wciskam Ctrl + C) i w swoim poście wklejam tę wypowiedź (Carl + V) między: [*quote=nazwa użytkownika][/quote*] – bez gwiazdek oczywiście.

Czy mogę z edytować tytuł utworzonego przez mnie wątku?

Nie ma takiej możliwości. Dlatego też tak ważne jest zwracanie uwagi jak się tytułuje dany temat.

Dałem propozycję na forum, ale zapomniałem dodać sondy, da się coś zrobić?

Tak, wystarczy, że klikniesz w prawym górnym rogu nad postem tytułowym w temacie na narzędzia wątku i "dodaj sondę"

Co to jest warn?

Warn jest ostrzeżeniem, które przyznawane jest użytkownikom łamiącym zasady użytkowania forum. Warny są przyznawane przez moderatorów forum (modów i smodów) bądź administratorów. Warn może być o wartości „0” (tzw. żółta kartka) i o wartości „1” (tzw. czerwona kartka).

Co to jest ban?

Ban jest to blokada dostępu do forum nakładana na użytkowników nie przestrzegających obowiązującego regulaminu. Ban jest przyznawany na określony czas – minimalny okres kary wynosi 7 dni. Trzy warny w miesiącu o wartości „1” (czerwone kartki) oznaczają automatycznie bana.

Co oznacza opcja „raportuj zły post”?

Użytkownik ma możliwość zgłoszenia do moderatorów postów/tematów łamiących regulamin. Jeżeli ktoś zauważy w jakimś poście wypowiedź łamiącą obowiązujące zasady (np. spam) ma możliwość zaraportowania go. Wystarczy kliknąć w znak widniejący pod avatarem w każdym poście, obok „wagi”. Pokaże nam się okno, w którym należy wpisać komentarz, dlaczego uważamy, że dany post jest niezgodny z zasadami użytkowania forum. Następnie zatwierdzamy: „wyślij raport” i takowa wiadomość zostaje przesłana moderatorom.

Gdzie można zobaczyć liczbę postów napisanych przez określonego użytkownika?

Liczbę postów danego użytkownika można zobaczyć wchodząc w „profil użytkownika”. Drugi sposób to zmiana wyglądu forum na „ Default Style" w lewym dolnym rogu forum:

Forum7.jpg]

Ilość postów będzie wtedy wyświetlana pod avatarem.

Jak dodać sondę do wątku?

Klikamy „Nowy temat” – wpisujemy tytuł i treść postu. Pod postem mamy widoczne „Dodatkowe Opcje”, w których mamy możliwość dodania sondy:

Forum8.jpg

Liczba opcji ankiety to nic innego jak liczba odpowiedzi w ankiecie. Akceptujemy i przechodzimy do okna tworzenia ankiety. W poszczególnych pustych polach wpisujemy: Tytuł ankiety:

Forum9.jpg

Możemy zaedytować ilość opcji ankiety (maksymalnie ankieta może posiadać 10 opcji):

Forum10.jpg

Wpisujemy jakie są te opcje:

Forum11.jpg

Jeśli chcemy, by głosowanie było ograniczone czasowo to określamy ilość dni – długość trwania ankiety:

Forum12.jpg

Jeżeli chcemy zezwolić głosującym na możliwość wybrania więcej niż jednej odpowiedzi musimy to zaznaczyć (opcja wielokrotnego wyboru):

Forum13.jpg

Kiedy ankieta jest już gotowa akceptujemy: „submit new poll“ i ukazuje nam się post (temat) z dołączoną sondą.

INNE

Po jakim czasie usuwane są raporty / wiadomości / pozostałe logi ?

 • Wiadomości (niebędące w archiwum) usuwane są po 28 dniach
 • Raporty (niebędące w archiwum) - niepubliczne - po 7 dniach LUB według wzoru, jeśli gracz posiada więcej niż sto: 100 + (liczba wiosek x 10 ) - najpierw skasowane zostaną najstarsze aż do uzyskania limitu

Raporty można przenieść do archiwum (automatycznie ustawiony jest czas przechowywania do 3 miesięcy - okres ten można wydłużyć w ustawieniach do maksymalnie 24)

 • Gracz zostaje skasowany ( jego wioski stają się barbarzyńskimi, "szarzeje") po 14 dniach nieaktywności - jeśli nie posiada aktywnego Konta Premium
 • Logi planera podbojów kasowane są po 5 dniach


~ Ten poradnik będzie aktualizowany w miarę powstawania nowych problemów ~